Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zubní technik

17. 5. 2007

Zubní technik (laborant):

Kdo to je a co dělá? Úkolem zubního technika je zhotovovat a opravovat zubní náhrady a pomůcky. Provádí to zpravidla na základě zakázek zubních lékařů, zubních chirurgů a ortodontistů.

Co je náplní jeho práce? Pracovními činnostmi jsou - zhotovování a opravy zubních korunek, můstků i celých umělých chrupů z různých materiálů (plasty, pryskyřice, keramika, kovy včetně zlata) ručním modelováním s použitím jemných ručních nástrojů a pomůcek, dále strojním opracováváním (broušení, frézování, vrtání), odléváním v odlévacích zařízeních, vytvrzováním v tavicích pecích - zhotovování léčebných prostředků a pomůcek - zhotovování a opravy rovnátek - provádění některých speciálních prací pro plastické chirurgy - zhotovování potřebných forem a předloh ze sádry, křídy, drátu - přebírání zubních otisků a rentgenových snímků od zubních lékařů, jejich instrumentářek nebo rentgenových laborantů a jejich prohlídky a prozkoumání - vedení evidence a dokumentace zhotovovaných nebo opravovaných výrobků - vyřizování administrativních záležitostí s ordinacemi lékařů.

V jakém pracuje prostředí? Povolání je vykonáváno v prostředí zubních laboratoří, kde je třeba počítat se stykem s chemickými látkami, se zdroji tepla.

S čím pracuje? Pracovními prostředky jsou např.odlévací zařízení, plynové hořáky, pece, brusky, vrtačky, dláta, pilníky apod.

Jaký by měl být a co by měl znát? Předpokladem pro úspěšný výkon povolání je úplné střední vzdělání a specializační vzdělání pro zubní techniky, zručnost, prostorová představivost, přesnost.

 

Obrazek

 

 

 

Obrazek

 

 

HonzaSmiley, Ondra Smiley

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Blood Straits Readings Explained

(ADipKeermabeme, 9. 10. 2018 5:58)

Pression arterielle est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre determination bat, il pompe le sang par de vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-oque-e/

střední škola

(Jan, 9. 2. 2014 16:02)

Jsem v 8 třídě a přemýšlím o střední škole zubní technik. Dali by jste mi prosím odkaz na tuto střední školu v Praze?

škola pomoc

(Gábina Pl., 23. 10. 2012 22:53)

Ahoj jsem v 8 třídě a asi ych se měla začít rozhodavat potřebuji vdět jak je to se školou co se tam učím nejblíž to mám do ustí :) a ještě prostě jestli je třeba tejdenm škola tejden prakse atd.. děkuji Gába PL.

ddddddddd

(lollol, 13. 9. 2012 22:18)

ahoj nevíš o nějaké szřední škole zubního technika?a nemlžu jít po základace rovnou na vyšší odborno uškoli? :D dík

Zuby II.

(Lenka, 15. 1. 2008 17:35)

Děkuji za informaci. Rozhodně se na jejich stránky podívám a budu je kontaktovat.

poděkování

(správce, 14. 1. 2008 18:24)

Všechny informace jsou převzaty z některých stránek, které se věnují volbě povolání. Takže pánové vzali informace na http://occupationsguide.cz/cz/POVOL/povolani.aspx?Par=943.htm
Jinak děkuji za upozornění, protože detailní představu o všech povoláních nikdo z nás nemá a do zákulisí většinou nevidíme.

Zuby II.

(Lenka, 14. 1. 2008 18:07)

Prosím, zubní technik nepracuje s dláty a pilníky. Nejsme truhláři. Máte nějaké scesné informace i v ostatním.

Zuby

(Klára a Kačka B., 24. 5. 2007 13:03)

Druhej obrázek je nyny!! první odstavec je nějak divně udělanej.